sobota, 30 stycznia 2016

" Wierszyki ćwiczące języki" - zapobiegamy wadom wymowy

Podczas pracy w szkole miałam okazję zaobserwować jak powszechny jest  problem wad wymowy u dzieci. Zapotrzebowanie na zajęcia logopedyczne było tak duże, że trzeba było stworzyć dodatkowy etat dla logopedy, a zorganizowane przez szkołę warsztaty w tym zakresie cieszyły się ogromnym powodzeniem. 
Moja córka właśnie wchodzi w etap dynamicznego rozwoju mowy i chciałabym jak najlepiej ją w tym wspierać, aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów. Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?
Bardzo cieszę się więc, że ostatnio trafiłam na tę oto książeczkę:Jest ona nie tylko  świetną pomocą w pracy z dziećmi mającymi problemy z wymową, ale też dla wszystkich maluchów, których mowa się rozwija.

"Wierszyki ćwiczące języki"  to zbiór zabawnych rymowanek, z których każda jest poświęcona ćwiczeniu danej głoski. Są one ułożone w książce według stopnia trudności - z uwzględnieniem etapów rozwoju mowy dziecka. 

Pierwsza część to wierszyki dla 4-latków, które ćwiczą wymowę głosek: p, pi, b, bi, m, mi, f, fi, w, wi, t, d, n, ni, ś, si, ź, zi, ć, ci, dź, dzi, l, li, k, ki, g, gi, h, ch, hi, chi, s, c, d. Gdy dziecko opanuje ich wymowę, można stopniowo przechodzić do trudniejszych rymowanek z działu dla 5-latków: sz, ż, rz, cz, dż, szcz, r. Kto czuje się na siłach, może zmierzyć się z częścią trzecią książki - rymowankami dla chojraków! Tutaj każdy wierszyk zawiera kombinację naprawdę trudnych głosek, nad którymi musi się porządnie wysilić niejeden dorosły.
Taki podział sprawia, że dziecko może w swoim tempie ćwiczyć wymowę nie zrażając się zbyt trudnymi łamańcami językowymi już na starcie. 


Zarówno wierszyki, jak i ilustracje są bardzo zabawne i z pewnością zachęcą dziecko do ćwiczeń języka w sposób naturalny, niewymuszony.

Każda rymowanka opatrzona jest również komentarzem specjalisty na co należy zwrócić uwagę ćwicząc z dzieckiem, w jaki sposób maluch powinien wymawiać daną głoskę i kiedy warto udać się na wizytę do logopedy. To pozwala rodzicom na wstępną ocenę wymowy dziecka i zwraca uwagę na ewentualne problemy.
"Wierszyki ćwiczące języki" to nie tylko domowe zajęcia logopedyczne, ale przede wszystkim świetny sposób na wspólną zabawę i spędzanie czasu z dzieckiem.

Rymowanki do kupienia w Księgarni Kangurek: KLIK!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...