piątek, 1 stycznia 2016

Roald Dahl "The Magic Finger"

Dzisiaj propozycja anglojęzyczna dla nieco starszych dzieci, które już dosyć dobrze posługują się językiem angielskim. Książeczka została również przetłumaczona na język polski jako "Czarodziejski palec".

Narratorem jest ośmioletnia dziewczynka, która jest posiadaczką tytułowego Czarodziejskiego Palca. Bohaterka nie znosi polowań i bezsensownego zabijania zwierząt, a jej sąsiedzi państwo Gregg właśnie taką rozrywkę sobie upodobali. Pewnego dnia po prostu traci cierpliwość i robi użytek ze swojego Magicznego Palca. Gdy pan Gregg i jego synowie wracają z polowania na kaczki niepokoi ich dziwne zachowanie ptaków, które zdają się ich śledzić... Następnego dnia z domu Greggów słychać okrzyki przerażenia, bo wszyscy budzą się... ze skrzydłami zamiast rąk!!! Jakby tego było mało - ich dom przejmują gigantyczne kaczki, a oni sami muszą spędzić wietrzną i deszczową noc na gałęzi drzewa, budując gniazdo za pomocą ust i żywiąc się tym co znajdą. Nazajutrz z rana pod ich drzewo podchodzą kaczki i mierzą do nich ze strzelb! Greggowie zrozumieli swój błąd, błagają ptaki o przebaczenie i obiecują poprawę, a przywróceni do swojej ludzkiej postaci niszczą broń i karmią zwierzęta, już na zawsze porzucając swoje dawne hobby. 
 Wszystkie książki Roalda Dahla to uczta dla dziecięcej wyobraźni - zawsze znajdzie się coś magicznego - postać, przedmiot lub miejsce, zawsze są to wciągające historie - tak, że czytelnik nie może się doczekać co czeka go na następnej stronie. Opowieści Dahla skłaniają do myślenia i zawierają morał, a "The Magic Finger" uczy empatii i potępia zabijanie zwierząt dla rozrywki. 

 Oto kilka pomysłów dla rodziców i nauczycieli jak pracować z dzieckiem po przeczytaniu książki:
  • Wyobraźcie sobie, że ktoś Was zamienił w jakieś zwierzę lub przedmiot - zastanówcie się jakie są plusy i minusy takiej sytuacji, jakie problemy możecie napotkać i jak sobie z nimi poradzicie.
  • Załóżmy, że to Ty posiadasz Czarodziejski palec - kogo byś przemienił i w jakie stworzenie?
  • Jakie inne czarodziejskie moce mógłbyś posiadać i w jakich sytuacjach mógłbyś ich używać?
Formy pracy mogą być różne - dyskusja, rysunek, pisanie opowiadania, odgrywanie scenek, itp.

Więcej informacji o autorze i jego książkach oraz pomysłów znajdziecie na:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...