poniedziałek, 25 stycznia 2016

Uczymy się dodawania i odejmowania z grą "Bus stop"

Tak jak obiecałam – powracam z tematem gier Orchard Toys, które bardzo cenię za ich walory edukacyjne i bajecznie kolorową grafikę.

Dziś przedstawiam rewelacyjną grę Bus Stop, która uczy m.in. dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Opakowanie zawiera:

planszę do gry, którą trzeba złożyć z 5 elementów
4 tabliczki w  kształcie autobusów
4 pionki - małe autobusy + podstawki
40 kwadracików z pasażerami
2 kostki do gry
instrukcję w języku angielskim
Wszyscy gracze stawiają swoje autobusowe pionki na polu startowym oznaczonym strzałką. Kwadraciki z pasażerami powinny być rozłożone dookoła planszy rysunkiem do góry.

Zaczyna najmłodszy uczestnik, rzucając obydwie kostki na raz. Przesuwa swój pionek w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara o tyle pól, ile wskaże  mu czerwona kostka. Jeśli pole na którym stanął jego autobus zawiera plusik - bierze tyle płytek z pasażerami, ile wskazuje liczba na białej kostce. Pasażerów układa na swojej tabliczce w kształcie autobusu. Kolejni gracze rzucają kostkami i wykonują podobne czynności, a jeśli któryś z nich stanie na  polu z minusem, będzie musiał "wysadzić" ze swojego autobusu tylu pasażerów, ilu wskaże mu biała kostka.

Nie wolno dobierać więcej pasażerów niż jest miejsc w autobusie, czyli nawet jeśli biała kostka wskazuje liczbę 5, a gracz ma wolne tylko 3 miejsca w swoim autobusie - dobiera tylko 3 kwadraciki.
Jeśli na polu minusowym kostka wskazuje, że trzeba oddać więcej pasażerów niż jest w danym autobusie, czyli np.na białej kostce jest liczba 4, a gracz ma tylko 2 pasażerów - po  prostu opróżnia swój autobus.

Gra kończy się w momencie, gdy wszyscy gracze okrążą całą planszę  i przekroczą pole ze znakiem STOP. Wygrywa ten, kto "dowiezie" najwięcej pasażerów do mety.

"Bus stop" jest propozycją idealną dla maluchów, które zaczynają dopiero swoją przygodę z dodawaniem i  odejmowaniem. Dzieci w trakcie gry ćwiczą te umiejętności w praktyce, na konkretnych przedmiotach i na świetnym przykładzie z życia wziętym.
Zamiast kolejny raz liczyć patyczki, kasztany czy inne nudne liczmany - po prostu świetnie się bawią, czasem nawet nie zdając sobie sprawy, jak wiele się wtedy uczą. Mózg podczas gry automatycznie wykonuje działania, np.:
"Mam 4 pasażerów. O! Mogę dobrać jeszcze 3. To ile mam teraz razem? Aha, 7!"
" O nie, pole z minusem! Mam 8 pasażerów, 6 musi wysiąść. Zostało mi 2. "
Dziecku dużo łatwiej jest w ten sposób zrozumieć, na czym polegają procesy dodawania i odejmowania, a dodatkowo zapamiętują znaki działań, które się z nimi wiążą.

Dodatkowo gracze ciągle porównują kto ma więcej, a kto mniej pasażerów.
Jest to też świetna okazja dla odrobinę starszych uczniów, aby utrwalać swoje umiejętności matematyczne. Polecam tę grę dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.

Oczywiście, jak w większości planszówek, maluchy dodatkowo uczą się pewnych umiejętności społecznych - jak zachowywać się podczas gry, jak radzić sobie z ewentualną porażką.

Jest jeszcze coś, co zwróciło moją uwagę. Spójrzcie na rysunki pasażerów - jaki stanowią przekrój przez społeczeństwo! Są tu starzy i młodzi, ładni i brzydcy, a także - przedstawiciele różnych ras i religii! Czyli dodatkowym ogromnym plusem tej gry jest jej przekaz tolerancji.Piękna grafika sprawia, że gra już z samego wyglądu jest bardzo atrakcyjna dla dziecka, a bogate ilustracje osób i miejsc pozwalają na uruchomienie wyobraźni, a nawet tworzenie historyjek - Kim jest dana osoba? Gdzie zmierza? Jakie może mieć przygody?

Jak każdy produkt Orchard Toys - gra wykonana jest z bardzo solidnego, grubego kartonu, który w 75% pochodzi z recyklingu.

"Bus stop" jest więc fantastyczną propozycją do wykorzystania w domu i w szkole -

bawi, uczy i rozwija.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...