poniedziałek, 18 stycznia 2016

"Mam oko na litery" - zostań Literowym Detektywem

Ale tu tłok! Tyle miejsc, postaci, przedmiotów, wydarzeń! W jednej chwili jesteśmy plaży, aby już za chwilę przenieść się na pustynię, w góry lub na ruchliwą ulicę. Tylko tutaj można spotkać goryla-ogrodnika, orła-pianistę, pływającą kajakiem zebrę czy robota - kelnera. Nikogo nie dziwi jednorożec ani UFO w środku miasta. Cóż to za miejsce? 

Przedstawiam Wam książeczkę "Mam oko na litery" Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy są znanymi grafikami, wielokrotnie nagradzanymi za swoje prace. 
Wyjątkowość książeczki polega na tym , że zamiast tekstu posiada ona wspaniałe, wręcz tętniące życiem ilustracje, które ćwiczą spostrzegawczość dziecka, pobudzają jego wyobraźnię i zachęcają do wypowiadania się. 

Główne zadanie dla dziecka to wyszukiwanie rzeczy, których nazwy zaczynają się na literę podaną w prawym lub lewym górnym rogu danej ilustracji. Pod literą podana jest orientacyjna liczba poszukiwanych obiektów - ale kto wie, może uda Wam się znaleźć więcej? 
Zabawa  z tą książką będzie rewelacyjną pomocą przy nauce  liter i ćwiczeniu wyróżniania głosek w nagłosie  - z powodzeniem mogą więc korzystać z niej rodzice pracując z dzieckiem w domu, jak i nauczyciele na zajęciach w szkole. Co więcej - autorzy tak zaprojektowali ilustracje, aby można było na nich znaleźć również słowa w innych językach zaczynające się na daną literę! 

Jak jeszcze wykorzystać edukacyjne walory książeczki? Oto kilka podpowiedzi:


  • Stawiajcie sobie nawzajem wyzwania, pojedynkujcie się - kto znajdzie więcej? kto znajdzie szybciej? Może żeby było bardziej emocjonująco wprowadźcie sobie ograniczenia czasowe,np. Ile przedmiotów na literę A znajdziesz w minutę?
  • Szukajcie przedmiotów zaczynających się na daną literę również w języku angielskim.
  • Zachęć dziecko, aby zaprojektowało własną ilustrację, na której zamieści np. jak najwięcej przedmiotów na literę K.
  • Poproś dziecko, aby opisało co dzieje się na ilustracji, ćwiczcie określanie miejsca i położenia obiektów wobec siebie, używajcie przyimków: nad, pod, przed, za, pomiędzy, obok, na, w, itp. Orientacja na kartce papieru stanowi bardzo ważny element w nauce czytania i pisania!
  • Wspólnie wymyślcie jakąś zabawną historyjkę związaną z wydarzeniami  na ilustracji. 
  • Testujcie nawzajem swoją pamięć - jedna osoba przez minutę stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z obrazka, a później przekazuję książkę drugiej osobie, która zadaje jej pytania dotyczące ilustracji.
  • A może wymyślicie co mówią dane postaci na ilustracji, dokleicie "dymki" i stworzycie komiks?
Książeczkę możecie kupić tu: KLIK


 Literowi Detektywi, do dzieła!!! :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...