poniedziałek, 22 lutego 2016

Nauka czytania po angielsku z Julią Donaldson i serią książeczek " Songbirds"

Umiejętność czytania to jedno z ważniejszych osiągnięć dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest to skomplikowany proces, jeszcze trudniejszy w języku angielskim niż  polskim. Wiedzą o tym na pewno wszyscy rodzice dzieci dwujęzycznych lub dorośli, którzy pamiętają swoje początki przygody z językiem angielskim. Często zdarza się, że wyrazy o podobnej pisowni wymawia się zupełnie inaczej.Trzeba znać wszystkie głoski i dwuznaki, mnóstwo zasad, a do tego zapamiętać wiele wyjątków - tzw. tricky words, których nie da się przeczytać fonetycznie, a ich wymowę trzeba po prostu  zapamiętać.
Z pomocą przychodzą nam książeczki brytyjskiego wydawnictwa Oxford Reading Tree, które swoją ofertą obejmują zarówno początkujących czytelników, jak i tych bardziej zaawansowanych.
Aż 80% szkół w Wielkiej Brytanii korzysta z tego programu i już od 30 lat uczy dzieci czytać i kochać czytanie!
Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować serię "Songbirds"  - autorstwa znanej i uwielbianej na całym świecie Julii Donaldson.
Książeczki podzielone są na poziomy według umiejętności czytelnika. Dziecko, które dopiero zaczyna naukę czytania w 1 etapie znajdzie najprostsze słowa i zwroty, w których ćwiczy umiejętność analizy i syntezy głosek, np. " Tom has a hat". Na kolejnych etapach poziom trudności rośnie - pojawia się coraz więcej tricky words ( np. the, go, are, have ) oraz dwuznaki ( np. ch - chat,  sh - shop, ee - meet, wh - what ). Zdania są coraz bardziej rozwinięte, na stronie pojawia się więcej tekstu, czytelnik musi też zwracać większą uwagę na interpunkcję i intonację zdania.

W tej chwili dysponuję tylko poziomem 5 i 6, wkrótce napiszę o innej serii tego samego wydawnictwa i pokażę po jednej książeczce z każdego etapu 1-6. 
Żółte książeczki ze zdjęcia powyżej to poziom 5, w środku wygląda to tak ( po jednym zdjęciu z każdej pozycji ):

Na tylnej okładce każdej książki oznaczone są głoski, na jakie został położony nacisk i przykład ich występowania w wyrazie:Tak wygląda etap 6:

Jak widać książeczki są bardzo zróżnicowane - jedne pisane są wierszem, inne prozą, jedne przedstawiają realny świat i postacie, inne wprowadzają elementy baśniowe - dzięki temu dziecko ma styczność z różnymi formami literackimi. Ilustracje również różnią się stylistyką, aby młody czytelnik nie zaznał monotonii. 

Kto zna inne pozycje Julii Donaldson, ten wie że po jej utworach można spodziewać się dużej dawki humoru  i świetnej zabawy.

Bardzo polecam - zarówno dla dzieci z przedszkoli i szkół dwujęzycznych, które uczą się czytać po angielsku, jak i dla wszystkich maluchów rozpoczynających naukę tego języka. 

Można kupić tu: KLIK!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...