piątek, 12 lutego 2016

28 niesamowitych urządzeń, które nie miały prawa powstać - "Ale patent! Księga niesamowitych wynalazków"

Jak wyglądałby świat bez wynalazców? To proste - nadal żylibyśmy w epoce kamienia łupanego, korzystając z prymitywnych narzędzi i kryjąc się w jaskiniach próbując przetrwać, zamiast siedzieć teraz przy laptopie i buszować w Internecie. Niesamowite jak długą drogę przeszła ludzkość, żeby osiągnąć to co mamy teraz. A wszystko to dzięki nieograniczonej ludzkiej wyobraźni i kreatywności.

Nie wszystkie pomysły jednak doczekały się realizacji, niektóre były już z założenia niemożliwe, niektóre nieudane, a jeszcze inne niedocenione. Jak wyglądałby świat gdyby te dziwaczne wynalazki weszły do użytku? Na pewno całkiem zabawnie. Przekonajcie się sami!Jedno z moich ulubionych wydawnictw  - Dwie Siostry - wydało kolejny piękny album we współpracy z utalentowanym duetem Aleksandry i Daniela Mizielińskich (o których wspominałam już w poprzednich wpisach ) oraz z Małgorzatą Mycielską, dla której jest to debiut autorski.

Autorzy prezentują nam 28 ciekawych i nieco szalonych wynalazków, które dziś pewnie wydadzą nam się absurdalne, ale w swoich czasach na pewno były bardzo nowatorskie. 

Zamknijcie oczy i spróbujcie sobie wyobrazić np. skupiacz uwagi, płonący zegar albo zamrożoną muzykę. Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Nie mogę zdradzić więcej, bo nie chcę psuć świetnej zabawy przy czytaniu i oglądaniu książki.

Wynalazki ułożone są chronologicznie - z oznaczeniem daty lub epoki z jakiej pochodzą. Opisy są proste, w bardzo ciekawy i przystępny sposób nakreślają tło historyczne i okoliczności powstania danego urządzenia. Mechanizm działania objaśniony jest na rysunkach opatrzonych podpisami.
Największą atrakcją są mini-komiksy obrazujące co by było gdyby...


Książka jest niezwykle pomysłowa i oryginalna, nie opisuje tych wynalazków, które wszyscy znamy i o których wydano tysiące książek, ale te, o których mało kto słyszał. Zawiera wiele ciekawostek historycznych, przyrodniczych i technologicznych. 

Pobudza wyobraźnię, co warto wykorzystać czytając z dzieckiem. Może sami wymyślicie, zaprojektujecie, a  nawet wykonacie jakiś pomysłowy wynalazek?

Książkę znajdziecie tu: KLIK!

Do dzieła!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...