niedziela, 17 kwietnia 2016

Czytajmy dzieciom po angielsku - niesamowity świat książeczek Julii Donaldson! cz.2

Pamiętacie Gruffalo? Groźnie wyglądający, ale całkiem sympatyczny stwór gościł ostatnio na naszym blogu wraz ze swoim ciekawskim maleństwem i pewną sprytną myszką. Jako najbardziej znani bohaterowie  Julii Donaldson mieli przetrzeć szlaki dla pozostałych równie interesujących postaci przez nią stworzonych. To już drugi, ale z pewnością  nie ostatni wpis poświęcony brytyjskiej autorce, bo każda z jej wspaniałych historii jest godna polecenia.
Dzisiaj zaprezentuję Wam 3 równie ciekawe pozycje:
  • A Squash and a Squeeze
  • Tabby McTat
  • Stick Man


Wydaje Wam się że macie za ciasne mieszkanie, za mało pieniędzy, kiepski samochód? W takim razie ta książeczka jest również dla Was, nie tylko dla Waszych dzieci! Raczej nie znajdziecie tu recepty na zarobienie milionów aby kupić wielki dom i lśniące ferrari, ale ta historia z pewnością da Wam wiele do myślenia.Pewna starsza kobieta narzekała ciągle że jej domek jest za ciasny. Postanowiła poradzić się Mędrca co można zrobić w tej sytuacji. Staruszek doradził jej, aby przygarnęła pod swój dach kurę. "Co za sprytny plan!" - pomyślała kobieta. Niestety, po jakimś czasie ptasie towarzystwo zrobiło się uciążliwe, a domek wydawał się jeszcze mniejszy niż poprzednio. 


Mędrzec namówił więc bohaterkę, aby przyprowadziła sobie do mieszkania jeszcze kolejno: kozę, świnię i krowę. Okazało się, że w mieszkaniu jest jeszcze mniej miejsca niż było wcześniej! A to niespodzianka, prawda? 
Załamana staruszka znów udała się do Mędrca, a ten poradził jej, żeby pozbyła się wszystkich zwierząt. Dziwne, prawda? Do czego zmierza ten człowiek? Przecież w ten sposób wrócą do punktu wyjścia...

Wyprowadzając kolejno kurę, kozę i świnię zaskoczona kobieta odkryła, że w domu jest coraz więcej miejsca, a gdy wypchnęła za próg krowę doszła do wniosku że jej mieszkanie jest całkiem duże!
Nie musiała już więcej narzekać na brak przestrzeni. 

Bardzo podoba mi się morał tej historii, uniwersalny dla wszystkich - zawsze warto cieszyć się z tego, co już mamy! 

"A Squash and a Squeeze" kupicie w rewelacyjnej cenie 24,99zł w Księgarni Kangurek - KLIK! Kot o imieniu Tabby McTat i jego pan Fred wiodą beztroskie życie ulicznych śpiewaków. Robią to co lubią i uwielbiają siebie nawzajem - niczego więcej do szczęścia im nie trzeba. 


Pewnego dnia kot oddala się nieco od swojego właściciela i przypadkiem poznaje pewną uroczą zielonooką kotkę... 


Niestety, Fred zostaje w tym samym czasie okradziony, w pościgu za rabusiem ulega wypadkowi  i zostaje przewieziony do szpitala. Dwaj przyjaciele zostają rozdzieleni. Kot trafia do nowych właścicieli, zakłada rodzinę i wkrótce rodzą mu się małe kocięta. 


Jedno z nich - Samuel Sprat - bardzo przypomina swojego ojca i tak jak on przejawia talent  do głośnego miauczenia. Tabby McTat jest bardzo szczęśliwy, ale tęskni za swoim poprzednim panem i wytrwale go szuka. Gdy w końcu udaje mu się odnaleźć Freda, jego serce jest rozdarte między rodziną a starym przyjacielem. 


Jakiego wyboru dokona Tabby McTat? Zdradzę tylko, że historia zakończy się happy endem i wszyscy będą zadowoleni.
To piękna opowieść o sile przyjaźni i wielkiej lojalności.

Idealna lektura dla miłośników kotów, śpiewu, czytania po angielsku i Julii Donaldson - do kupienia tutaj: KLIK!


Czy zastanawialiście się kiedyś do czego można wykorzystać zwykły patyk? Po przeczytaniu tej książki Julii Donaldson zdziwicie się ile jest możliwości! Niestety, na własnej skórze przekonał się o tym główny bohater - tytułowy Stick Man. Podobieństwo do patyka przysporzyło mu wielu kłopotów i niewiele brakowało, a skończyłoby się dla niego tragicznie. 


Stick Man mieszka w dziupli drzewa wraz ze swoją rodziną. Pewnego dnia, gdy wybiera się na poranny jogging zostaje porwany przez psa, któremu posłuży jako kijek do aportowania. Chwilę później wrzuci go do rzeki pewna dziewczynka, która wraz z koleżankami urządza sobie wodne wyścigi patyków, patrząc który pierwszy wypłynie z drugiej strony mostu. A to dopiero początek pechowych wydarzeń dla naszego bohatera! Niebawem stanie się jeszcze budulcem łabędziego gniazda, masztem do flagi, mieczem, łukiem i wieloma innymi przedmiotami, z każdą przygodą oddalając się coraz bardziej od swojego domu. 


Prawdziwe niebezpieczeństwo grozi mu jednak, gdy dostaje się  do kominka jako drewno na opał! Czy ktoś uratuje biednego Stick Mana zanim będzie za późno? Czy bohater zobaczy jeszcze swoją żonę i dzieci? Koniecznie musicie przekonać się sami - KLIK!

Z doświadczenia wiem, że obok bajecznie kolorowych i zabawnych książeczek autorstwa Julii Donaldson i ilustratora Axela Schefflera żadne dziecko nie przejdzie obojętnie. Każda z nich była w mojej grupie przedszkolnej absolutnym hiciorem czytanym po kilkanaście razy! 

Uważam że to bardzo wartościowe lektury za równo ze względu na przekaz, jak i walory językowe. Dziecko ma tu do czynienia z pięknie skonstruowanym, śpiewnym poematem po angielsku, pełnym znakomicie dobranych rymów i rytmicznych powtórzeń. Język jest przy tym bardzo prosty i z pewnością wpłynie na rozwój słownictwa małego czytelnika.

Kangurek przygotował dla Was szeroki wybór książeczek Julii Donaldson - na pewno znajdziecie coś dla siebie! Zapraszamy! - KLIK!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...